☰

Šantāžas e-pasti latviešu valodā

Šodien daļa Latvijas iedzīvotāju saņēmuši krāpnieciskus šantāžas e-pastus latviešu valodā. Tajos tiek apgalvots, ka ļaundaris par lietotāju ievācis sensitīvu informāciju, kamēr apmeklētas pieaugušajiem domātas vietnes. Tālāk tiek draudēts šo kompromitējošo informāciju izsūtīt draugiem, ģimenei un kolēģiem.

Tas ir krāpšanas mēģinājums un nekāda kompromitējoša materiāla nav! Par līdzīgām kampaņām krievu un angļu valodās CERT.LV ir brīdinājis jau iepriekš.  Citās versijās ļaundaris ticamības nolūkos arī norāda, ka zina lietotāja e-pasta paroli, kura tiek iekļauta krāpnieciskajā e-pastā. Parole tiešām var būt reāla, taču tā iegūta kādā no vēsturiskajām datu noplūdēm, kādā no interneta resursiem, kur lietotājs ir reģistrējies. Ar konkrētā e-pasta konta paroli tā sakritīs gadījumā, ja visur tiek izmantota viena parole.

Saņemot šādu e-pastu - atzīmējiet to kā surogātpastu / mēstuli (SPAM), lai tehniskais dienests to saņemtu pēc iespējas ātrāk un citiem lietotājiem tā vairs netiktu izsūtīta.

Noteikti nemaksājiet un neuzsāciet komunikāciju ar krāpnieku. Drošības nolūkos, iesakām noskenēt iekārtu ar antivīrusa programmatūru un nomainīt paroles, ja atklājies, ka tās ir noplūdušas.

Sev svarīgiem interneta resursiem izmantojiet unikālu un drošu paroli, un, ja tas iespējams, izmantojiet arī divu faktoru autentifikāciju! Tāpat ieteikums regulāri veikt lietotņu un operētājsistēmu atjauninājumus. 

Ja vēlaties pārbaudīt, vai jūsu e-pasts pārādās kādā no vēsturiskajām datu noplūdēm, to varat pārbaudīt šeit: monitor.firefox.com