Lai stiprinātu kiberdrošību Latvijā un ieviestu pārskatītās Eiropas Savienības Tīklu un informācijas sistēmu drošības direktīvas prasības, 1.septembrī spēkā stāsies Aizsardzības ministrijas izstrādātais Nacionālās kiberdrošības likums. Darbu uzsāks arī jauna institūcija – Nacionālais kiberdrošības centrs.
CERT.LV ir izstrādājusi un 2023. gadā padarījusi publiski pieejamu ievainojamību ziņošanas platformu – cvd.cert.lv, kuras mērķis ir koordinēt un atvieglot saziņu starp drošības pētniekiem un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju resursu turētājiem. Platformas izstrādē ievērotas TID 2 direktīvas (pazīstama arī kā NIS2 direktīva) prasības.
Ceturtdien, 20. jūnijā, Saeima pieņēma Nacionālās kiberdrošības likumu, kura mērķis ir stiprināt kiberdrošību Latvijā un ieviest pārskatītās Eiropas Savienības Tīklu un informācijas sistēmu drošības direktīvas prasības vienādi augsta kiberdrošības līmeņa panākšanai visā Eiropas Savienībā.
Latvijas kiberdrošības un CERT.LV tehnisko aktivitāšu 2023. gada pārskats ir pieejams arī angļu valodā. Pārskatā iekļauta vispārpieejama informācija par CERT.LV aktivitātēm un darbības rezultātiem, neietverot ierobežotas pieejamības informāciju.
CERT.LV informē, ka Latvijā šobrīd netiek novēroti IT sistēmu darbības traucējumi, par kuriem tiek ziņots citviet pasaulē. Pieejamā informācija liecina, ka vismaz daļa sistēmu darbības traucējumu citviet pasaulē varētu būt saistīti ar kiberdrošības uzņēmuma "CrowdStrike" izmantoto sistēmu publicētiem atjauninājumiem. Latvijā "CrowdStrike" programmatūra netiek plaši izmantota.
CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina veiksmīgi pārstāvēja Latviju tematiskajā diskusijā par noturības stiprināšanu kibertelpā, ko 9. jūlijā organizēja Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO Ņujorkā sadarbībā ar Bahreinas pārstāvniecību un Kolumbijas pārstāvniecību, kā arī ar ANO domnīcu UNIDIR (United Nations Institute for Disarmement Research).
Kiberdrošības semināri un darbnīcas, iesildot konferenci "CyberChess"
klātienē
Starptautiskā kiberdrošības konference "CybeChess 2024"
klātienē un tiešsaistē