CERT.LV vadītāja piedalās ANO Atvērtās darba grupas tematiskajā pasākumā par nacionālās kiberdrošības un incidentu reaģēšanas kapacitātes stiprināšanu
Šonedēļ, 18. februārī, Ņujorkā Latvija, Dominikānas Republika, Indonēzijas Republika un UNIDIR (United Nations Institute for Disarmement Research) kopīgi organizēja tematisku pasākumu par nacionālās kiberdrošības un incidentu reaģēšanas kapacitātes stiprināšanu. Tematiskais pasākums norisinājās ANO Atvērtās darba grupas ietvaros un bija veltīts pieredzes un labās prakses apmaiņai starp valstīm, kas saskaras ar pieaugošiem kiberapdraudējumiem.
Pieaugošā atkarība no digitālajām tehnoloģijām un mainīgie apdraudējumi kibertelpā padara kiberdrošības stiprināšanu par prioritāti valstu politiskajā dienaskārtībā.
Diskusijā klātienē piedalījās kiberdrošības eksperti un politikas veidotāji, lai apspriestu izaicinājumus un iespējas efektīvu nacionālās kiberdrošības un incidentu reaģēšanas mehānismu attīstībā. Pasākumu atklāja Latvijas Aizsardzības ministrijas Kiberdrošības politikas departamenta direktors Edgars Kiukucāns, un to vadīja Ārlietu ministrijas īpašais pilnvarotais vēstnieks ANO globālās dienaskārtības jautājumos Jānis Kārkliņš.
Starp runātājiem bija Samuele Dominioni, UNIDIR pētnieks, kurš sniedza globālu pārskatu par reaģēšanas gatavību uz starptautiskiem incidentiem, kā arī Dominikānas Republikas nacionālā CSIRT vadītājs Karloss Leonardo un Latvijas Kiberincidentu novēršanas institūcijas (CERT.LV) vadītāja Baiba Kaškina, kuri iepazīstināja ar abu valstu veiksmes stāstiem un pieeju nacionālās kiberdrošības arhitektūras stiprināšanā.
CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina savā prezentācijā arī uzsvēra: „Starptautiskā sadarbība kiberdrošības jomā ir īpaši svarīga, jo incidenti nepazīst valstu robežas. Lai efektīvi reaģētu uz globāliem kiberdrošības apdraudējumiem, ir nepieciešams aktīvi piedalīties starptautiskajās organizācijās, piemēram, FIRST, TF-CSIRT, APCERT u.c. un kopīgi strādāt pie risinājumiem. Kiberdrošības sadarbības tīkli ir jāveido, balstoties uz savstarpēju uzticēšanos un kopīgiem mērķiem.”
Diskusijas gaitā tālāk tika uzsvērta skaidra tiesiskā regulējuma, labi definētu operatīvo struktūru un pietiekamu resursu, tostarp kvalificēta personāla un tehnisko spēju, nozīme efektīvai reaģēšanai uz incidentiem. Tāpat tika izcelta starptautiskās sadarbības loma, kas var būtiski sekmēt nacionālos centienus kiberdrošības stiprināšanā. Kā minēts Atvērtās darba grupas (OEWG) 2024. gada ikgadējā progresa ziņojumā, šī platforma ir būtiska labās prakses apmaiņai šajā jomā.
Noslēgumā Indonēzijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO pagaidu pilnvarotais lietvedis, vēstnieks Hari Prabowo, uzsvēra starpreģionālās sadarbības nozīmi kiberdrošības ekosistēmu izveidē. Diskusijā paustās atziņas sniedza vērtīgu skatījumu uz dažādu valstu stratēģijām un apliecināja nepieciešamību turpināt starptautisko sadarbību, lai efektīvi risinātu jaunus kiberdrošības apdraudējumus.
Pasākums īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO DP lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.
Avots:
https://unidir.org/event/building-national-cybersecurity-and-incident-response-capacity/
https://www.mfa.gov.lv/lv/jaunums/latvijas-kandidatura-ano-drosibas-padome-2026-2027