Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas, veicot informācijas pārbaudi par kiberuzbrukumiem un aktīvi sadarbojoties ar CERT.LV speciālistiem, periodiski saņem sūdzības gan no fiziskām, gan juridiskām personām par dažādu šifrējošo izspiedējvīru uzbrukumiem.
CERT.LV veica kompromitēto serveru, maršrutētāju un lietu interneta (IoT) iekārtu saraksta, kas pagājušajā nedēļā tika publiskots tīmeklī, pārbaudi. Tika konstatēts, ka no visām sarakstā uzskaitītajām iekārtām nepilnas 100 atradās Latvijā.
2018. gada beigās CERT.LV prognozēja vairākas tendences, kas varētu būt aktuālas kibervidē 2019. gadā. Noslēdzot aizejošo gadu, vēlamies atskatīties uz šīm prognozēm – vai un kādā mērā tās ir piepildījušās?
Pēdējo dienu laikā vairāki valsts iestāžu darbinieki un politiķi ir piedzīvojuši mērķētu kiberuzbrukumu. Uzbrukums tika veikts, izsūtot ļaundabīgus e-pastus Krievijas vēstniecības vārdā, kas tika noformēti kā atbilde uz iepriekšēju saraksti. E-pastos tika iekļauta saite dokumenta lejupielādei, kurš bija paredzēts upuru datora inficēšanai.
12.oktobrī CERT.LV pievienojās Parīzes uzsaukuma (Paris call) atbalstītāju lokam. Parīzes uzsaukums ir vērsts uz uzticības un drošības veicināšanu internetā, uzsverot cilvēktiesību aizsardzību kibertelpā un valstu atbildību starptautisko normu ievērošanā arī digitālajā vidē. Šobrīd uzsaukumu atbalsta gan Latvija kopumā, gan vēl arī LVRTC, LIKTA un Rīgas Juridiskā augstskola.
Latvijā no ievainojamām 100 000* unikālām IP adresēm 59% gadījumi ir saistīti ar neatbilstoši konfigurētām iekārtām, savukārt 8% gadījumu iekārtās konstatēta ļaunatūras klātbūtne, liecina CERT.LV statistika. Katrai IP adresei pretī ir gala lietotājs – fiziska vai juridiska persona, kas, iespējams, pat nenojauš par problēmām savā iekārtā.